Napisao: E. Fulurija
Vasil Hadžimanov Band je grupa koja će otvoriti ovogodišnje izdanje Park Orsula Music Festivala. Ovaj jazz kvintet postoji već dugi niz godina, a svojim je zanimljivim fusion stilom privukao pažnju i europske javnosti. Vođa grupe je klavijaturist Vasil Hadžimanov kojeg smo u kratkom razgovoru zamolili da predstavi svoj rad.
ZavrÅ¡io si ugledni Berklee College of Music u Bostonu, a paralelno s tim već poÄeo i nastupati s uglednim ameriÄkim glazbenicima. Zbog Äega si se odluÄio vratiti, a ne pokuÅ¡ati napraviti karijeru u SAD-u?
U Americi sam proveo pet godina, tri na Berklee-u, a joÅ¡ dvije svirajući po Bostonu i New Yorku. Å to se povratka tiÄe, on se dogodio iz nekoliko razloga. Prvi je bio neko zasićenje Amerikom i tamoÅ¡njim stilom života. Drugi razlog je bila situacija u naÅ¡im krajevima tijekom devedesetih – nisam se ugodno osjećao da razmiÅ¡ljam o karijeri dok se mojoj obitelji i prijateljima dogaÄ‘aju neke grozne stvari, a treći razlog je bio Å¡to mi se dogodilo da sam se zaljubio u svoju sadaÅ¡nju suprugu s kojom sam odluÄio da ostanemo živjeti u Beogradu. Sklop tih stvari presudio da na kraju ipak ne živim u Americi zbog Äega nisam niti jednom zažalio jer mislim da netko treba da radi i na ovim prostorima, da ne možemo svi negdje bježati. Koliko god je ovdje teÅ¡ko, koliko god smo neshvaćeni jer se bavimo nekom muzikom koja interesira mali broj ljudi, ipak treba raditi i treba Å¡iriti kulturu i kvalitetnu muziku i ovdje.
Nakon povratka si osnovao Vasil Hadžimanov Bend. MožeÅ¡ li nam ukratko predstaviti glazbu koju svirate, odnosno Å¡to može dubrovaÄka publika oÄekivati od koncerta.
Mi smo već 15 godina aktivni kao bend. Imamo pet albuma iza sebe, a posljednji, „Can You Dig It?“, je izaÅ¡ao prije par tjedana. Ono Å¡to namjeravamo predstaviti publici u Dubrovniku je Å¡irok repertoar koji obuhvaća svih pet albuma, ali je naravno fokus na ovom zadnjem. Muzika kojom se mi bavimo se može nazvati fusion muzika zato Å¡to je tako najjednostavnije. Fusion muzika praktiÄno dolazi iz jazz muzike, a dopuÅ¡ta sebi da koketira s raznim drugim stilovima, od funka, rocka, pa i preko nekog balkanskog melosa. Mi upravo to i radimo. PraktiÄno se igramo sa svim tim stilovima. Dolazimo iz ovih krajeva pa dopuÅ¡tamo sebi da se malo zezamo i s tim balkanskim ritmovima i melodijama, ali ne inzistiramo na tome. Nije nam fokus da samo to radimo, nismo neki balkanski etno bend nego smo fuzija svih mogućih stilova. Ono Å¡to mogu reći u naÅ¡u korist je da imamo jednu simptomatiÄnu energiju i komunikaciju s publikom koja se možda razlikuje od većine ostalih jazz bendova. Vrlo smo otvoreni, naÅ¡i koncerti viÅ¡e podsjećaju na neke rock koncerte, nego na klasiÄne jazz koncerte tako da na neki naÄin pronaÄ‘emo publiku u ljudima koji možda i ne sluÅ¡aju te stilove muzike.
Kakva je uopće situacija s jazz glazbom na prostoru bivÅ¡e Jugoslavije. Ima li se gdje svirati, postoji li neka zajedniÄka scena ili se sve dogaÄ‘a sporadiÄno, od dogaÄ‘aja do dogaÄ‘aja?
Postoje veliki jazz festivali u svim većim gradovima na ovim prostorima, a postoje i manji jazz festivali u svim državama. MeÄ‘utim, tu se otprilike zaustavlja cijela priÄa. PojedinaÄni klubovi su mali klubovi koji gaje tu scenu zahvaljujući entuzijastima koji ne odustaju. Postoje bendovi, autorski ili neautorski, i muziÄari koji takoÄ‘er spadaju meÄ‘u entuzijaste jer su toliko zaljubljeni u tu muziku pa jednostavno ne žele dignuti ruke mada je i njih sve manje. Dosta njih odlazi u estradne vode da bi se neÅ¡to zaradilo tako da je situacija daleko od ružiÄaste, ali ipak postoji svjetlo na kraju tunela i to zahvaljujući Å¡kolama koje su po Europi i Americi odgajale neke nove generacije mladih muziÄara. Nadam se samo da će biti razumijevanja i s druge strane, a tu govorim o raznim urednicima u medijima, izdavaÄkim kućama, ureÄ‘ivaÄkoj politici nekih festivala da te mlade umjetnike poguraju i da konaÄno kreiramo neku scenu. Mislim da je i vrlo slaba komunikacija izmeÄ‘u država u regiji u odnosu na to koliko se svira i kako uopće dospjeti na neki festival van svoje države. Mislim da bi komunikacija trebala biti puno jaÄa i bolja, a nema razloga da ne bude tako. Ako ni u Äemu drugome, onda se barem u muzici ne gleda tko odakle dolazi, nego tko kako svira.


Osim sa svojim bendom, radiÅ¡ i na drugim projektima, a posljednjih godina si i Älan grupe Darkwood Dub. Ti dolaziÅ¡ iz glazbene obitelji, jedna od poznatijih jazz pjevaÄica u bivÅ¡oj Jugoslaviji, Bisera Veletanlić tvoja je tetka, a upravo je s njom Darkwood Dub u zadnje vrijeme radio na zajedniÄkom projektu. Kako je bilo raditi s njom, praktiÄno s obitelji?
Prilikom rada na albumu „Vidimo se“, na inicijativu ostatka benda sam pozvao svoju tetku da s nama otpjeva dvije pjesme. To je ispalo fenomenalno i tu se nismo zaustavili. Slijedila je turneja koja je odliÄno proÅ¡la jer je spoj Biserine publike, publike Darkwood Duba i svih ostalih koji su bili zainteresirani vidjeri Å¡to se tu dogaÄ‘a, rezultirao sjajnim koncertima i odliÄnim reakcijama. Radimo na tome da se ta turneja održi i u Hrvatskoj i drugim zemljama, a ne samo u Srbiji. U svakom sluÄaju to je bilo divno iskustvo i neÅ¡to novo na naÅ¡oj sceni.


Hoće li ta suradnja poluÄiti i neki album ili će ostati samo na koncertima?
Nismo o tome joÅ¡ razmiÅ¡ljali mada smo napravili dvije obrade pjesama Kornelija KovaÄa koje je Bisera pjevala – „RuÄak za dvoje“ i „Milo moje“ i one stoje pa će u nekom trenutku to izaći u nekom obliku, a vidjet ćemo za ostalo. Za sada smo fokusirani na te koncerte i autorski rad Darkwooda za novi album koji je u pripremi.