Stari DubrovÄani uvijek su svoje crkve i kapele gradili na mjestima od osobita znaÄaja i poruke. Sredinom 14. stoljeća podigli su ovu crkvicu u Äast svete Orsule (Ursula), zaÅ¡titnice djevica i djeviÄanske Äistoće. IzgraÄ‘ena je po oporuci dubrovkinje Tole Del Silvestro iz 1348 godine. Uz kult svete Ursule vezuje se legenda iz 4. stoljeća o engleskoj kraljevskoj kćeri, muÄeniÄki stradaloj pred bahatošću uzavrele muÅ¡ke krvi. Crkvica je posvećena ovoj svetici kao spomen na sve zlostavljane djevojke koje su kroz povijest, na tom mjestu, skokom u ponor, okonÄale svoju patnju... Upravo po njoj, cijeli ovaj nenaseljeni dio grada Dubrovnika naziva se Orsula.
Crkvica je izgraÄ‘ena na teÅ¡ko pristupaÄnom mjestu, na opasnoj i skliskoj kamenoj strmini koju vidi svatko tko se s mora približava gradu.
Tik uz crkvicu prolazi stari dubrovaÄki karavanski put koji je stoljećima bio jedini kopneni prilaz gradu. Ovaj stari drum graÄ‘en po samim rubovima provalija, bio je veoma zahtjevan za prolaz kako bi se Grad lakÅ¡e branio od razbojnika s kopna..
Idealno orjentirana u smijeru istok - zapad, nad ponorom dubokim dvjestotinjak metara, proÄeljem i vratima precizno poravnatim sa mjestom sa kojega putnik po prvi put ugleda gradske zidine, ova crkvica topografski zapravo simbolizira ulaz u grad.
Crkvica je spaljena i poruÅ¡ena tijekom opsade Dubrovnika od strane Rusko-Srpsko-Crnogorskih snaga 1806 godine, koje su su napadom na Dubrovnik željele zaustaviti napredovanje Napoleonove vojske prema Boki. U krvavoj borbi, pljaÄki, bjesomuÄnom paležu i uniÅ¡tavanju, do temelja je spaljeno doslovno sve Å¡to se nalazilo izvan gradskih zidina.  Francuzi su bili malobrojni a pojaÄanje na Äelu sa generalom Marmontom je stiglo prekasno. Crkvica Sv Orsule je ravno 200 godina ležala zaboravljena i napuÅ¡tena.